Vladimír Ondys – Z konce světa

Máj – Palosino

Posted in Palosinův koutek by ondys on 1 května, 2018

Je 1. máj a já se probírám loňskými fotkami z Provence. Pár, vlastně jich posílám více. Nikdy jsem zde nedal průchod mému prostoduchému podání geografického místopisu, historie, tradic, objektivizujícího popisu navštívených míst. Nebaví mě to. Faktografie je dostupná na internetu a zahrnuje mnoho lépe sepsanýho, nafoceného, ever.

Ve skutečnosti to vlastně není vůbec pravda. Vždy před cestou samotnou pátrám v mapách, na wiki, ostatních internetových zdrojích, ptám se známých, sonduju, filtruji…, tak, jak jinak možno činit intelektuálně u skleničky. Případné trasy mého budoucího výskytu procházím viá streetview – poněvadž jsem orientační antitalent a v cizině, když chvíli nevím kde jsem, začínám těžce panikařit – nu když chodíte sám, nikdy jste v těchhle končinách nebyl…, přirozený orientační kompas a základní pud sebezáchovy mě minuly, jednou se otočím o 360 stupňů a jsem ztracen. Psychiatr by řekl: No alkáč s průpravou, kam si lehne, tam je doma. Což je teda blbost, jednak cestou důsledně dodržuju bobříka střízlivosti, abych se nebál vlastních stínů, popřípadě sám sebe, jakmile splynou v jedno. Navzdory pečlivým přípravám v místě génia loci zapomenu dříve a v docela dobrém smartphonu uložené, naplánované trasy, pamětihodnosti v dosahu – hloubku a význam pro naši civilizaci znám ze studií doma, dokonce rezignuji na místa, která musíte vidět (must see) a dokonce se občas i ztratím. Jinak mapy Seznamu, myslím, udělaly výrazný pokrok a terénní, turistické ohledně ČR nemají téměř konkurenci (vynechejme dost slabé Panaroma).

Ráno jsem jel do práce. Busem. Na stanovišti ti maturanti. Tak jsem jim hodil pár drobáků. Hmm, dávno tomu. Taky puzen zvědavostí a sebesadomasochizmem , absolvoval přijímací text na střední školy z jazyka českého. Vlastně vzorek, který jsem náhodou trefil na iDnes. Uspěl jsem. Nevím, jestli to byl ten omyl Cermatu, ale…, posléze nějakej kritik tenhle BrainMissing nazval, něčím jako pokusem zastydlých filologů. Souhlasím. Třeba ti jihočeši bejvaj štajf s „i a y“ v minulých časech, my Slezané dokážeme totálně zprznit délky samohlásek, „z a s“ u předložek i jiných slovesných druhů a já interpunkci trefuji jen náhodou. Ovšem příkladem až dvěma, rozboru byla daná v plen, troufám si tvrdit, velice průměrná básnička (sory, fakt sračka) jakéhosi současného poety.

Zapnu rádio a tam rozhovor Výborné s Nohavicou.  Nohavica byl, je a bude bard. Nezazlívám Tescu, Lídlu a jiným, když se trefují do obecného vkusu a naturelu, tak ani jemu. Folkový HyperSuper. Moderátorka odkazovala na jeho verše „proč se mnou nikdo nechce diskutovat o sonetech Karla Hynka Máchy, to bych se vážně nezlobil, rozebírat s tebou Máchův trochej“. Nevím, nechci dělat chytrýho, prozodii a těm sylabickým grafům, nemaje hudebního sluchu a citu pro blues nerozumím – poetickými výšplechy občas za kvartál spíše duševně vyměšuji. Ale, Mácha snad napsal sonetů, jen co do prstů dvou dlaní se víže a Máj je ponejvíce uváděn jako typický příklad poémy v jambickém verši, velmi netypickém pro češtinu (spíše ruštinu a angličtinu).

No nic. Girls @ Boys, Provence je hezká. Bohužel, jsem chytl nějakou virózu a nemám čich, chuť a snoply bych mohl betonovat ptačí hnízda. Víte, možná brzké léto, je tady hezky, u nás, možná víc než kde jinde, hmm, jo mimochodem, ve Francii jsem byl třikrát, ale dycky mě překvapilo, ne že bych byl doma, ale…, ti lidi franský jsou skoro úplně stejní jako my, asi tou zeměpisnou šířkou… Je tady moc hezky, na světě asi taky, nevím, ale tady určitě ano.

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

Máj

30 komentářů

Subscribe to comments with RSS.

 1. ondys said, on 1 května, 2018 at 13:32

  🙂

  • palosino123 said, on 1 května, 2018 at 14:40

   Díky, mladí staříci se občas i zvetěj…, pokud Vás ten web baví, tak jo, no… Thx…

   • ondys said, on 1 května, 2018 at 19:30

    🙂 Dyť to je už moje labutí píseň, levicovej kolego…

 2. Pavel said, on 1 května, 2018 at 22:39

  🙂 ))))))))) Teda, to je na medaili, milí spolubojovníci. Jednu jedinou jsem kdysi dostal. Myslím, krk bych za to ale nedal, že se jednalo o vědeckotechnickou společnost. Týmová práce. 2. místo, nemůžu jí najít, tak Vás bohužel neodměním. Škoda, zasloužili byste si ji.😥
  1.máj. Vy máte svátek, možná někde rozdávali i mávátka. Ten kdo stojí na chodníku, nemiluje republiku, jsem vykřikl směrem na tátu, který tam stál. Dostal jsem pohlavek, před všemi. Vlastně nevím ani proč? Už jsem ale nic víc nevykřikoval, to vím.😂

  • ondys said, on 1 května, 2018 at 23:34

   🙂 )))))))))))))))))))))) Mám smutnou zprávu pro zdejší tupé komouše, kteří se za totáče štítili práce, a tak lezli do partaje, aby se povýšili a mohli diktovat ostatním. Svátek práce vznikl na podkladě stávky v USA desítky let předtím, než v Rusku došlo k revoluci a než u nás vznikla KSČ.

  • ondys said, on 3 května, 2018 at 12:43

   🙂 ))))))))))))))))))) S medailí si příště nedělej hlavu, Pavle, a k tomu americkýmu svátku posílej doláče…

   • Pavel said, on 4 května, 2018 at 14:25

    🙂 )))))))) Joo dolary, good point. Furt nekde cestujou. Vetsinou ode mne. 😦

    • palosino123 said, on 5 května, 2018 at 01:14

     Po asi šesti rokách mám zakoupený balíček NHL v bedně. Tak kouknu na Bruins vs. Tampa Bay (začíná za 5 min. s.č.)…, super hokej, samozřejmě fandím Bostonu… Jinak tipuju finále: Vegas vs Pittsburg. Ale fandím Vegas, když už Boston neuspěje…, a Pens dají hattrick napotřetí… Chápu, je to jen taková změť na ledě…, jsem bývalý fan…, no.

 3. ondys said, on 4 května, 2018 at 13:17

  😯 Na závěr filmu údajně zdravý postoj národa:

 4. jura said, on 4 května, 2018 at 16:06

  Oslavy 1. máje byly ve Zlíně velkolepé už od dob Tomáše Bati. Znal jsem to z vyprávění mojého taty, který „u Baťů“ několik let pracoval a vydělával na tu dobu šílené peníze. (Když zedníci měli korunu na hodinu měl přes čtyři stovky týdně. Jako dělník.) Já jsem jako děcko měl 1. máj vždycky moc rád a jezdil jsem se do Zlína dívat se na průvod a alegorické vozy a mohl jsem si koupit za padoš eskymo a červenou sodovku Rubín a lidi byli všude veselí. A také si pamatuju, jak tam byl na „prvního mája“ na kerémsi náměstí cirkus a my se šli podívat na zvěřinec.
  Máchův Máj jsme poslouchávávali ve škole z elpíčka a kupodivu se mi už tehdy líbil. Ovšem od té doby, kdy jsem v televizi viděl upoutávky na film s melounem Stropnickým, mám na něj lehkou alergii. Na film bych se nepodíval i kdyby mi za to platili.
  Provence je kraj, kam se chystám už delší dobu. Dle všech dostupných informací je to kraj, který silně připomíná jak architekturou, tak i krajinou některé části Itálie a to ty nejhezčí. Odrazuje mne pouze to, že Francouzsky ani nežbleptnu a s organizovaným zájezdem se mi nechce. Ale stejně se tam někdy chci podívat, ať tak či tak, uvidíme.
  Jinak – čtení i fotky parádní. No a před znalostmi názvů a stavby veršů nezbývá než smeknout. 🙂
  Ta horka jsou sice úplně mimo mísu a zavedené zvyklosti, ale jistě nezarmoutí tak, jako mrazy které spálí květy a dohání Valachy k infarktovým stavům. Teď se jenom modlit, aby nepřišly krůpy a nebo povodně. Protože jinak by aspoň u nás mělo byt všeckého dost a dost. Kdo to ale bude na podzim třepat a zbírat, nevím. (Vím, že má být sbírat, ale my, Valaši, trnky odjakživa enom zbíráme!!!). Tož tak, opatrujte sa užívajte si teho pěkného počasí, dokáď nezačne scat.

  • palosino123 said, on 4 května, 2018 at 22:30

   Ahoj, ahoj, Juro.
   Jednoduché…, tohle byl čistě komerční zájezd. – CK. Vlastním autem, nevím, ale tipnul bych čas od 1. června…, nebo za týden, do prázdnin, mimo sezónu. Bez návalů i ve velkých městech (jsou to vlastně mikroregiony ke shlédnutí. V rámci kolektivního spěchu, hromadných zájezdů nevychutnáš… Nimes, města Aux a Les, vím já, Masrseille – je extrém, nevím kde parkují osobáci. Jinak hotýlky v okolí Arles (Kiriády – F1) nejsou až tak drahý (chce to ale rezervaci) – ceník mám ofocený (francouzké párky fešných paní a pánů tam jezděj na služební cesty a velkoměstský taky šukat – F1.), potraviny v hyper nejsou drahé (minerálka levnější než u nás). Za 11 Eú v Grillu seženeš i fantastickej stejk a hranolky, salát s krutóny. No, ale nad severní Itálii, hmm…, to městské pásmo od Janova…, k Veroně? Juro? Byl jsi v Padově? Pokecal jsem s Mimózou…, nevím…, snad dáme vejlet do Kutný Hory…, no jo…! Co mi tam do tvoření volkswagen? – reklama…

   • palosino123 said, on 5 května, 2018 at 11:53

    Mě v klipu překvapilo mnoho věcí: Hlavně Tříska, jsem nevěděl, že je v roli tak divně skvělý. Mladej Meloun, nejsem gay, ale toho kluka si nesmírně vážím… (i bez dědečka). Vůbec, Brabec nebo kdo, hlavně, že to někdo natočil. A Mácha…, hmm…

    Tired with all these, from these would I be gone,
    Save that to die, I leave my love alone.

   • jura said, on 7 května, 2018 at 11:27

    No právě, s tou cestovkou to nikdy nemůže být ono. I kdyby se člověk trhl, vždycky jsou tam nějaké společné odjezdy autobusů, společné ubytování, prohlídky… Já mám rád tu svobodu, kterou mi poskytuje vlastní auto a třeba i kolo. Program si často plánuju celý rok dopředu, samozřejmě přes internet a hlavně přes různé blogy. Jako je třeba tento. 🙂

  • ondys said, on 5 května, 2018 at 07:23

   😯 Juro, včera v noci si mi dal, vožrali jsme se Tvou slivovicí jako krávy ve snu a cejtil jsem se provinile po probuzení, ale dneska ráno to už bylo dobrý.

   • palosino123 said, on 5 května, 2018 at 14:58

    Havel je génius mezi námi…!

    • ondys said, on 5 května, 2018 at 15:31

     🙂 ))))))))))) Ale no tak, levicovej kolego, mezi géniem a bláznem není rozdíl, prej záleží jenom na úhlu pohledu…

   • jura said, on 7 května, 2018 at 11:23

    S Mládkem naprosto souhlasím. I s tím názorem na VSLR a účinkování Havla v ní.
    Havel byl možná geniální jako autor, ovšem jeho tvorba jde naprosto mimo mne, což samozřejmě nemusí být její vinou. Ovšem když ji srovnám třeba s tvorbou Jury Křižana, který si to komunistické peklo v mládí opravdu prožil. No a z Havlova Hradu také rychle prchl a řekl si k tomu svoje.
    Jako člověk na mne s odstupem působí Havel spíše jako kněz, který káže vodu a pije víno. Jako vzor morálky a humanity na mne rozhodně dojem nedělá.
    Já se naposledy pořádně opil, neenom slivoviců, na vánočním koncertě Fleretů ve Vizovicích. Ale to jsem tady asi už prezentoval. Jinak ji popíjím svátečně. Je na mne už dost silná a nedělá mi dobře na žalůdek.
    Při posledních volbách do parlamentu jsme se tady u mne sešli s dvůma kamošama a pokoštovali jsme všecky gořalky, co mi zbyly od šedesátky. Když jem to pak spočítal, bylo jich akorát deset druhů. Od Balantýnky, přes Metaxu, jakýsyk „burbón“, značkový rum, Bechera, až po slivovicu. Tak jsme absolvovali takový soukromý desetiboj a nazvali jsme to krycím názvem – „Akce Šebrle“. Pivo jsem do toho samozřejmě nepočítal. Ale to jsem nebyl ožralý, to jsem si jenom udělal trochu větší náladu. 🙂 )))

    • palosino123 said, on 7 května, 2018 at 12:40

     Občas plácám provokativní blbosti ke klipu, které mě napadnou. V. Havel není asi 7 let mezi námi, a stále je traktován. Havloidy, pražská havlérka, právdoláskaři. Tohle může na sebe navázat jenom fenomén. Jeho odkaz je zneužíván. Asi tuším proč? Já to vím. Svým způsobem je to pro mě Vašík (nevím proč), a tak to zůstane. Nebudu to rozvádět, ale posrali jsme si to my Češi. Moravané, Slezané sami…, nechme to tak…, nemohu úplně sloužit ve svých „kompetencích“, jen z veřejných zdrojů. Hmm, kdo a co nás reprezentoval (o – myslím dobytek)…, mě už to asi patnáct let nezajímá…

    • ondys said, on 7 května, 2018 at 13:40

     😦 Ani za komoušů, které jsem neměl rád, jsem nesnášel pokryteckýho svatouška Havla a chásku stalinistů z padesátejch let kolem něho…

     • palosino123 said, on 7 května, 2018 at 13:55

      Hmm, tady šli majetky slovenským majitelům…, byl to run chytrý skupiny, a moravané, slezané jen čuměli…, koukněte občas na TV Barrandov kauzy Soukupa…

      • ondys said, on 7 května, 2018 at 18:02

       🙂 Je to možný, levicovej kolego, ale majetek byl poslední, co mne zajímalo po celej život, a teď žiju z důchodu okleštěnýho o exekuci. Je to pro mne cizí a nezajímavej svět, kterej nezřízeně rád nechávám na mladších…

 5. Witch said, on 8 května, 2018 at 07:53

  Ahoj lidi, ráda jsem si početla a užila písničky 🙂 Zasnila jsem se u májových fotek, Palosino. Je dobré takovou krásu připomínat. Taky mi i voněla 🙂

  • ondys said, on 8 května, 2018 at 09:41

   🙂 )))))))))))))))))))) Ahoj milá Witch, to jo, ale ten můj furt smrděl po chcankách…

 6. ondys said, on 9 května, 2018 at 09:59

  🙂 Witch v akci:

  • Witch said, on 11 května, 2018 at 19:51

   Jéééé 🙂 Staré věci jsou krásné a myslím si, že si jich máme vážit. Bylo moc příjemné si s lidmi povídat a vidět na nich, jak si užívají osahávání (a taky to vonělo škrobem 🙂 ). Ještě příjemnější bylo vidět, jak se zi mladí, co snad něco takového mají někde a mysleli, že je to krám, že se to nikam nehodí, uvědomovali, že se tomu dá říkat poklad, vzácnost a tak podobně 🙂 Až mne překvapilo, jak těch pár kousků na lidi působí.

 7. ondys said, on 9 května, 2018 at 15:00

  🙂 ))))))))))))))))))))))))) Vnitřní klid začíná po třech slovech: „Seru na to!“ a mně to asi zachránilo život, když jsme ležel ochrnutej po mrtvici sám doma skoro dva týdny, než mne našla Veronika a odvezla do nemocnice.

  • Witch said, on 11 května, 2018 at 19:52

   Hlavní je, že žijete a jste tu, takový, jaký jste 🙂

   • ondys said, on 11 května, 2018 at 20:28

    🙂 )))))))))))))))))))))))) Divím se tomu sám, milá Witch, není to sice žádná sláva, i když prej vypadám dobře vzhledem k tomu, co se mi stalo, ale nikdo netuší, jakej mám bordel v poškozený hlavě…


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: