Vladimír Ondys – Z konce světa

Bagr jako jeřáb – Jura Sedlák

Posted in Ze selského dvora by ondys on Březen 7, 2018

Bagr se jako jeřáb občas využívá. Ovšem není k tomu určený a dříve, podle bezpečnostních předpisů, bylo toto používání přímo zakázáno. Ovšem, znáš to. Často jsme to na stavbě porušovali. Já jsem měl jeřábnický průkaz a příležitostně, když na stavbě byla „těžká montáž“, která montovala železobetonový skelet, jsem na něm dělal. Abychom si ušetřili práci a do pater si naházeli palety se zdícím materiálem a nemuseli to pak dvakrát překládat na kolečka a tahat se s tím. Taky jsem pak tím jeřábem dopravoval na střechu keramzit na spádové podsypy a beton v bádiích. Zažil jsem s tím spoustu humorných, ale i přímo hraničních situací, při kterých hrozil velký průser, protože ne vždy se ty předpisy dodržovaly… Ono, sedět v MB 1030, který okopíroval francouzský POTEIN, ve třicetimetrové výšce, při výkyvu i více než metr, nebyla žádná prdel, protože lano mělo taky třicet metrů a udržet břemeno, třeba dvoutunový panel, při přesunu v klidu, tak abych chlapy nehonil po stavbě, nebylo zrovna jednoduché.
No a předevčírem jsme „jeřábovali“ s bagrem a se synkem. Kladli jsme kanalizační propustek z rour, které měly skoro 800 kg. Naučil jsem je Toma na autě vázat, aby ho to nepřipleštilo, a já to dole kladl. A jak vidíš, ještě jsem to úplně nezapomněl. 🙂 )))

S Tomem

S Tomem

S Tomem

20180228_083706

Cestáři

20180228_083713

Cestáři

9 komentářů

Subscribe to comments with RSS.

 1. ondys said, on Březen 7, 2018 at 17:22

  🙂

 2. jura said, on Březen 7, 2018 at 19:55

  🙂 Ale Vladimíre, to zase není nějaké zvláštnost. 🙂 To byla jen reakce na podařené video, jakže prý dělají v Německu zkoušky na jeřáb. Jediná chyba byla v tom, že nešlo o jeřáb, ale o bagřík, takže obsluhující borec rozhodně nemohl dělat zkoušky na jeřáb. Borec byl jistě šikovný, ale stroj, který ovládal, je násobně dokonalejší, než starý „kubičák“, o kterém jsem ti psal do mailu. Nevím, nevím, jak by si s ním ten šoumen poradil. 🙂
  Zvláštní na té naší práci snad bylo, že na podobných stavbách vidím vždy postávat tak pět, šest lidí, kteří často předstírají činnost. No a my jsme byli s Tomem sami a to jsem tam ještě polovinu času nebyl. 🙂 Samozřjmě,chtělo to také šikovného bagristu a ochotného šoféra v náklaďáku. to se rozumí že nešlo pouze o ten zhruba dvacetimetrový propustek, ale odkop cca 170 m3 zeminy, zhutněné podsypy ze štěrkodrti různých frakcí v tloušťce 0,5 m průměrné šířky 7m, 125 bm drenáže, vč. výškového zaměření Což bylo v těch čtrnáctistupňových mrazech asi nejnepříjemnější. Ale my jsme s tím vydrbali a když bylo mínus patnáct, tak jsme vylezli na Tatru a lopatama posypali drtí asi 150 m zledovatělé cesty lesem, abychom dostali na místo soupravy s makadamem. 🙂 Perličkou snad také bylo, že se Tom asi během tří minut zaškolil i na dvanáctitunový vibrační válec aby ty vrstvy kameniva byly uhutněné opravdu pořádně.
  No, teď už jenom počkat na počasí, položit obrubníky a může se valit živice. 🙂

  • ondys said, on Březen 7, 2018 at 20:46

   🙂 ))))))))))))))))))))) Vždycky jsem uznával fortelnou práci, Juráši, i když bylo, je a bude kolem spousta užvaněnejch netáhel z nejrůznějších důvodů.

   Ideově vhodná odrhovačka z dětství:

 3. palosino123 said, on Březen 8, 2018 at 17:06

  Mám známého, který ty nesmysly opravuje, teda jeho firma. Ponky, šmyr, divná a špinavá hejblata. Má i nějaké zkoušky z hydrauliky, umí číst ve výkresech, manuálech k bagrům, TUV na sever (přehlásky neumím napsat), a tak… Víte, co v týhle hatlamatilce znamená MP20?

 4. Witch said, on Březen 17, 2018 at 08:35

  Když si synek pořídil japonskou mršku – traktůrek s bagrovou lžící a podobně, stáli jsem jednou u okna a koukali, jak na něm nadšeně jezdí. A co myslíte? Chodbou se tiše neslo „můj švagr má bagr…“ 🙂 Jsou šikovní, oba. Juro, klobouk dolů! Mám teď modelový 🙂 , tak to myslím se vší úctou a vážně.

  • ondys said, on Březen 18, 2018 at 00:17

   🙂 V dětství s tátou jsme pracovali na zahradě, blbě jsem se oblíkl, byla mi zima a děsně mne to sralo. Pozoroval jsem tátu a pak jsem se odhodlal: „Tebe to baví, táto, v tomhle počasí?“ Jenom mávl rukou a dodal: „Vůbec se nezabejvám takovejma myšlenkama, stejně to musíme dodělat. A mazej si vzít na sebe něco teplejšího!“
   🙂 )))))))) Celej život mne to doprovázelo…

 5. Radimono Hovino said, on Červen 17, 2018 at 12:50

  Osobně tohle zazpívaný…, kromě bítlsáků, jsem nic lepšího neviděl…


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: