Vladimír Ondys – Z konce světa

PEVNOST TEREZÍN

Posted in Krátce by ondys on Září 20, 2017

Člen posádky

Pevnost byla založena roku 1780 Josefem II. Roku 1782 byla prohlášena svobodným královským městem. Jméno městu císař udělil na počest své matky císařovny Marie Terezie. V roce 1790 byla pevnost schopna obrany. Účelem pevnosti bylo chránit přístupové cesty, kterými během prusko-rakouských válek v 18. století postupovala nepřátelská vojska. Pevnost byla vystavěna na samém konci éry bastionových opevnění podle návrhů pevnostní školy ve francouzském Meziéres a představuje ve světovém měřítku špičkový pevnostní systém. Své obranné vojenské poslání však nikdy aktivně nemusela splnit, její existence k odstrašení pruského útočníka postačila (zato se později mnohokrát osvědčila coby výborný žalář). Na stavbě vlastní pevnosti pracovalo přibližně 15 tisíc lidí při roční spotřebě kolem 20 miliónů cihel. Kvůli stavbě pevnosti byl přeložen tok řeky Ohře do umělého říčního koryta o několik set metrů dále směrem na západ (původní tok řeky procházel před Malou pevností – dodnes je v mapách veden jako Stará Ohře / Alte Eger Fluss). Posádku pevnosti mělo v době války tvořit asi 11 tisíc mužů.
Hlavní pevnost má tvar osmiúhelníku, protáhlého ve směrech od severu k jihu, ze všech nároží vybíhají pětiboké bastiony. Celková délka pevnostního valu, silného přibližně 30 m, činí 3770 metrů. Další prvky opevnění byly umístěny v příkopech před hlavní obrannou linií. Malá pevnost měla tvar mírně se rozbíhajícího obdélníku, doplněného o dva polobastiony a dva pětiboké bastiony. Opevnění Terezína obsahovalo celkem 55 hradebních článků a v nich 136 podzemních prostor vzájemně spojených systémem podzemních chodeb dosahujícího celkové délky 29 kilometrů. Do pevnosti vedly čtyři brány posazené vždy mezi dvěma bastiony: Litoměřická, Pražská, Horní a Dolní. Uvnitř hlavní pevnosti se nachází pevnostní město s pravidelným půdorysem s ulicemi křížícími se v pravém úhlu. Vojenské budovy byly budovány jako odolné proti dělostřeleckému bombardování, jejich zdi a klenby jsou velmi silné. Jedná se o významnou stavební a technickou památku.

Citováno z Wikipedie

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

Vnitřní prostor

 

 

3 komentáře

Subscribe to comments with RSS.

 1. ondys said, on Září 20, 2017 at 15:13

  🙂 Ubytovací prostor pro posádku i koně působí honosně. 😯 V socialistické armádě to byla hrůza v porovnání s mými zážitky.

 2. aztli said, on Říjen 9, 2017 at 02:34

  Já jsem četl něco jiného. Dokud nebyla ještě postavena, Rakousko s Prusy prohrálo, co mohlo, třeba sedmiletá válka, co vlastně začala v Americe. Když již byla na konci 18. století dostavěna, tak žádné Prusy nezastavila, jelikož ji pruská vojska podle plánu von Moltke při další válce jednoduše obešla a rozhodující bitvy se odehrály zcela jinde, například u Sadové, to je poněkud z ruky a existence pevnosti na výsledku u Sadové nemohla nic změnit, Prusové do rakouských zemí přišli, kdy chtěli, bez ohledu na nějaké pevnosti.

  • ondys said, on Říjen 9, 2017 at 08:42

   🙂 Souhlas. Podle přiložené mapy vidíte, že Prusové mohli přijít z mnoha směrů, tehdy terezínská pevnost ochránila před vpádem snad jenom okolní oblast 😦 a německým nacistům skvěle posloužila v minulém století.

   Mapa mocnářství za Josefa II


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: