Vladimír Ondys – Z konce světa

Mám o čem přemýšlet – Yarda Pichlík

Posted in Pichlovník Yardy Pichlíka by ondys on Červenec 15, 2011

Zatímco dosud jsem se v těchto místech začasté věnoval spíše zlobivým spoluobčanům všeho druhu a jejich nejrůznějším zlozvykům a obyčejům, tentokrát bych se chtěl výjimečně a možná překvapivě zmínit o těch “hodnejch“. Snad si někdo pamatuje, jak jsem tu tepal takový ty nenechavce, co neumí ctít člověkovo soukromí a nenechají ho chvíli v klidu, i když můžou vidět, že se zjevně věnuje nějaké své činnosti a soustředí se na ni bez toho, že by potřeboval něčí asistenci nebo komentář, nemluvě o vytrhování a násilném vnucování jiného tématu. Myslím ty chudáky, co se sebou nevydržej ani chvilku sami. Buď se se sebou nuděj´, nebo už si všechno v duchu řekli… nevím. Ale je jich na můj vkus opravdu moc.
Tuhle jsem si ale uvědomil, že kupodivu a naštěstí existuje pořád ještě i druhá sorta, i když asi čím dál vzácnější. Několik takových kousků možno opakovaně pozorovat v restauraci Slávie, kam občas zavítám. Jeden sedává u prvního stolu od výčepu směrem ke kuchyni, druhý u druhého. Vyskytují se tam tak už dlouho, přicházejí i odcházejí každej zvlášť a nikdy nesedí spolu. Vždycky ale při příchodu toho druhého (a všechny ostatní) pozdravěj´… – a sednou si na to svoje pravidelný místečko. Když se tu a tam, třeba jednou tejdně stane, že je důvod něco komentovat – třeba v TV nad barem zazní něco, co je toho hodno – řeknou si to několika málo slovy na vzdálenost těch dvou stolů a zase jsou dál každej sám se sebou. Nehučej´ si (ani nikomu jinýmu) do ucha.
Připomnělo mi to malou epizodku ze života úžasného herce, pana Josefa Kemra, který kdysi seděl v divadelním klubu nad šálkem svého pravidelného čehosi – snad to bylo sherry, ale to už vážně přesně nevím. Od stolu naproti přes místnost na něj kdosi volal, ať si jde sednout k nim, když je tam tak sám. A on zdvořile poděkoval a zůstal sedět, kde byl. A ještě dodal, že MÁ o čem přemýšlet. O vyspělosti onoho volajícího svědčí, že ho dál neunavoval přemlouváním. To by se v Teplicích stát nemohlo. Anebo jen ve Slávii ?
Byl bych rád, kdyby léto bylo horké, ale jen co spadá na vrub povětrnosti a ne díky neodbytným prudičům. Spíš bych uvítal víc těch, co mají úctu k soukromí a rytmu druhejch a nesnaží se svému okolí organizovat život. Ale obávám se, že jsou na vymření. Čtenářům pak přeju víc optimismu a hlavně důvodů k němu, než mám já.

3 komentáře

Subscribe to comments with RSS.

  1. ondys said, on Červenec 15, 2011 at 09:12

    😆 Aspoň vidíš, jakou mám výhodu jako zasranej nádeník a ztracená existence pronásledovaná úřady, vod který si všichni :)))) příkladně slušní, poctiví a pracovití v Čechách, na Moravě i ve Slezsku vodsednou 😛 pro jistotu!

  2. vonrammstein said, on Červenec 16, 2011 at 13:34

    Moc hezký. V mojí bývalý kmenový hospodě to fungovalo naprosto stejně. Pokud už to někdo porušil, byl to někdo mimo okruh štamgastů. Nerušili jsme si vzájemně svoje kruhy.

  3. Viva said, on Červenec 16, 2011 at 22:59

    Mám nádherný vzpomínky na pana Kemra. Když jsem byla oktavánkou, navštěvovala jsem pravidelně se skupinou stejných gympláckých inťošů vinárnu „U tří housliček“ v Nerudově ulici. Chodili jsme tam v pátek. Vždycky v devět večer se otevřely dveře a vešlo charizma v dlouhém plášti. Uctivě pozdravilo a pokračovalo do kuchyně, kde si sedlo. Ano, byl to pan Kemr, který si dal dvě deci červeného a pak nasedl na svého mopeda a odjel domů. Dostalo se mi cti s ním několikrát pohovořit. Ačkoli mohl být mým dědečkem, bral mě jako sobě rovnou a nijak nementoroval. Podělil se se mnou se svými životními zkušenostmi a nechal svoje slova volně plynout. Nečekal odezvu. Tím víc ve mně jeho slova tu odezvu nechala. Díky, pane Kemre!


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: